پیدایش شبکه های کامپیوتری


تاریخچه پیدایش شبکه در سال 1957 نخستین ماهواره یعنی اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد در همین دوران رقابت سختی از نظر تسلیحاتی بین دو ابر قدرت آن زمان جریان داشت و دنیا در دوران جنگ سرد به‌سر می برد وزارت دفاع آمریکا ‌‌ ‌در واکنش به این اقدام رقیب نظامی خود ،آژانس پروژه های تحقیقاتی پیش یا آرپا‌‌‌‌ (ARPA) را تأسیس کرد
دسته بندی کامپیوتر
بازدید ها 0
فرمت فایل docx
حجم فایل 356 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 251
پیدایش شبکه  های کامپیوتری

فروشنده فایل

کد کاربری 1401
کاربر

فهرست

مقدمه................................... ٢

تاریخچه پیدایش شبکه ..................... ٣

معماری و پروتکل‌های شبکه‌آشنایی با مدل OSI . ١٩

کابل به عنوان مسیر انتقال داده‌ها........ ٤٢

مبانی ویندوز و شبکه ( بخش اول ).......... ٨٢

مبانی ویندوز و شبکه ( بخش دوم ) .......... ٩٤

امکانات شبکه ای ویندوز.................. ١٠٤

مروری بر زیرساخت شبکه های مبتنی بر ویندوز ١٢١

متداولترین پورت های شبکه در ویندوز...... ١٢٨

استراتژی طراحی شبکه (بخش اول) .......... ١٣٩

استراتژی طراحی شبکه (بخش دوم) .......... ١٥٠

مستند سازی شبکه (بخش اول)............... ١٦٤

مستند سازی شبکه (بخش دوم)............... ١٦٩

واژه نامة شبکه (Networking glossary) .......... ١٧٥

منابع................................... ٢٤٩

مقدمه

اهمیت شبکه های رایانه ای بر کسی پوشیده نیست . در دنیای امروز ، رایانه به عنوان یک وسیلة مجرّد ، به تنهایی نمی تواند به طور کامل مفید واقع شود و بازدهی کاملی داشته باشد . آنچه به رایانه ، اهمیّتی فراتر از سابق می بخشد تقش آن در ارتباطات و انتقال دریای عظیمی از اطلاعات گوناگون است .

هرچه زمان می گذرد ، حجم اطلاعاتی که انسان با آن سر و کار دارد بیشتر و بیشتر می شود . شبکه های رایانه ای امروزی ، فصل نوینی در انفورماتیک گشوده و نزدیک است مفهوم دهکدة جهانی را تحقق بخشد .

با توجه به رشد و استفادة روز افزون از شبکه های رایانه ای گزارشی مبنی بر مفاهیم پایه ای ارتباطات و شبکه ها و همچنین اجزا و اصطلاحات شبکه ها تنظیم شده است ، که امیدوارم شامل مطالب کامل و آموزنده ای باشد .

از آنجا که علم رایانه با سرعت خیلی زیاد در حال تغییر و تحوّل است ، شاید از مطالبی که در حال حاضر به طور ملموس با آنها سر و کار دارید ، در این گزارش اثرات کمتری ببینید ، این کمبودها را بر من ببخشید .

تاریخچه پیدایش شبکه

در سال 1957 نخستین ماهواره یعنی اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد . در همین دوران رقابت سختی از نظر تسلیحاتی بین دو ابر قدرت آن زمان جریان داشت و دنیا در دوران جنگ سرد به‌سر می برد. وزارت دفاع آمریکا ‌‌ ‌در واکنش به این اقدام رقیب نظامی خود ،آژانس پروژه های تحقیقاتی پیش یا آرپا‌‌‌‌ (ARPA) را تأسیس کرد.

پروتکل های ‌Application

تولیدکنندگان نرم‌افزار مختلف از پروتکل‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. برای انتخاب مناسب‌ترین پروتکل برای شبکه خودتان لازم است تا مزایای چند پروتکل متداول را بشناسید. در این جا به معرفی مزیت‌های به کارگیری چند پروتکل کاربردی می‌پردازیم. از پروتکل‌ ‌DLS یا ‌‌Data ‌Link Control می‌توان در محیط‌های شبکه‌ای که نیاز به کارآیی بالایی دارند استفاده نمود. از این پروتکل می‌توان در شبکه‌هایی که در آن‌ها لایه شبکه وجود ندارد نیز استفاده کرد. در چنین وضعیتی این پروتکل اطلاعات را از برنامه کاربردی مستقیماً به لایه‌ ‌Data Link منتقل می‌کند. این پروتکل در نقش لایه شبکه نیز ظاهر می‌شود و دارای عملکردهایی نظیر کنترل جریان داده، تصحیح خطا و‌ ‌acknowledge نیز می‌باشد. پروتکل (‌‌‌Network File System NFS) برای به اشتراک گذاشتن فایل بین کامپیوترها در یک شبکه براساس سیستم عامل یونیکس به کار می رود. از این پروتکل برای انتقال داده بین شبکه نیز استفاده می‌شود. پروتکل‌ ‌NFS فقط به کاربرانی اجازه ورود به


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: شبکه ,پروتکل ,فایل ,پیدایش ,رایانه ,ویندوز ,پیدایش شبکه ,تاریخچه پیدایش ,،آژانس پروژه ,تحقیقاتی پیش ,رقیب نظامی ,همین دوران رقابت ,اتحاد جم
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها